Ale, my ženy jsme evolucí získaly schopnost těmto tvrdým podmínkám čelit. Od pradávna jsme měly za úkol pečovat o tvz. rodinný krb. Příroda dala ženám sílu čelit jak ekonomickým, tak především životním podmínkám. Po mnoha staletích se pro nás mnoho nezměnilo. Procházíme si stejnými podmínkami, jako ženy prvobytně pospolné společnosti, s tím rozdílem, že nám pomáhá současný pokrok v podobě automatických praček, myček nádobí nebo sušiček prádla.

Nevíte, co se zbytky mýdla?

Naše čtenářka paní Ivana se s námi podělila o svoji zkušenost, jak zbytečně neplýtvat se zbytky mýdla. Každá žena se s tím už setkala, že mužům vadí malé kousíčky mýdla, s kterými se musí mýt. Naše čtenářka se s tímto problémem vypořádala po svém. Zbytky mýdla nastrouhá, a rozprostře v malé vrstvě v pekáči, a nechá uschnout na suchém místě. Takto zpracované zbytky mýdla přidává k pracímu prášku. Dodává, že zbytky mýdla schraňuje přibližně dva měsíce, než je nastrouhá. Uvedla hlavně ekonomický důvod, proč zbytky mýdla uchovává, a pak je takto zpracuje.

Paní Dagmar uvedla, že zbytky mýdla k prádlu krájí nožem. Teplota vody v pračce větší kusy mýdla sama rozpustí.

Staré ponožky lze ještě recyklovat

V dnešní konzumní společnosti sází podniky na to, aby jejich výrobky příliš dlouho nevydržely, a nutily tím spotřebitele k nákupu nového zboží. Toto platí i pro textilní výrobu. Paní Jana nám poradila, co se starými děravými punčochami, které se již nevyplatí zašívat. Sdělila naší redakci, že pokud je schopna horní část ponožky rozpárat, používá rozpáranou nit na stupování jiných ponožek, u kterých se to ještě vyplatí.

Slečna Eva, studentka 1. ročníku na vysoké škole nemá příliš financí, aby je mohla bez rozmyslu vyhazovat. Svým vrstevnicím by poradila, jak ušetřit na silonových podkolenkách. Pokud si pořizuje nové silonové podkolenky, koupí si dva nebo tři stejné páry. V případě, že jednu podkolenku roztrhne, nevyhodí celý pár, ale druhou si schová pro případ, že by z druhého páru také jednu podkolenku roztrhla. Pak obě zbylé podkolenky zkompletuje, a má opět jeden zdravý pár. Nicméně, mi věříme tomu, že takto se chovají i mnohé jiné ženy a dívky.

Písek není pouze stavebním materiálem

Posledním čtenářským příspěvkem uzavřeme dnešní téma, jak jsou ženy v domácnosti kreativní. Čtenářka paní Vlasta nám poradila, jak skoro zadarmo vyčistit hrnky od kávy a čaje. Voda je dnes drahá, ale prostředek, který paní Vlasta používá, je zadarmo. Pokud je Váš manžel kutil, nachází se ho na zahradě dostatek. Mluvíme zde o písku. Naše čtenářka skvrny, které například čaj zanechává na vnitřku hrnku, čistí pískem. Dostatečné množství písku nasype do hrnku, a přejíždí s ním jeho vnitřní strany. Nic lepšího na zašlé čajové skvrny nezná. Dodává, že písek překoná i běžné čisticí prostředky na vany a dlaždičky.

Ačkoliv se může některým čtenářům, hlavně z řad mužů, zdát tyto rady až příliš zastaralé, musíme si uvědomit, že kreativita nás žen pomáhá rodinám přežít mnohdy nelehkou ekonomickou situaci.