Malování pokoje není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Je zde pár věcí, na které bychom si měli dát pozor a věnovat jim zvýšenou pozornost. Právě o nich bude tenhle článek.

Výběr barvy

Výběr barvy rozhodně není dobré podcenit. Nejprve se snažte barvu sladit s odstínem vašeho nábytku, vašich oken, dveří, koberce a podobně. Dále je důležité použít takovou barvu, aby dobře překryla barvu starou. Jestliže je původní barva bílá, můžete použít takřka jakýkoli odstín. Jestliže je ale zeď například agresivně červená, může tato barva prosvítat přes nový nános. Musíte pak počítat s tím, že výsledná barva bude úplně jiná, nežli vzor. V takovém případě je potřeba na agresivní barvu nanést bílou poměrně silnou barevnou vrstvu, které původní barvu zjemní, a nebude pak tolik razantní. Celkově se pouštět do malby výraznou barvou je poměrně riskantní. V takovém případě je lepší zvážit tapety.

Příprava zdi

Před samotným malováním je zeď na malbu potřeba připravit. Pokud je na ní stará barva, která se odlupuje, je potřeba ji seškrábat. Odlupující barva by mohla dělat paseku a poškodit nám nový nátěr. Jestliže je stará barva v dobrém stavu, škrábat ji nemusíte. Dále je potřeba vyplnit jakékoli díry a rýhy. Jestliže se na zdi nachází nějaké výrazné čmouhy, je dobré je prvně zamalovat bílou barvou, aby pod nánosem nové barvy nebyli vidět.

Co s nábytkem a kobercem

Při malování může snadno dojít k zašpinění nábytku nebo koberce. Právě proto je potřeba je pečlivě zakrýt igelitem. Drobnější nábytek můžete zase vynosit do jiného pokoje. Problém nastává s pevně přidělanými policemi. V takovém případě musíte barvu nanést pouze okolo, a při sundání počítat s nenatřeným místem. Výhodu má při malování linoleum a plovoucí podlaha, protože tu můžete po malbě snadno umýt. Pozor si ale dejte na štafle a používané nářadí, které by mohli podlahu poškodit.