Co je to krátkodobá půjčka?
Krátkodobá půjčka je neúčelovou finanční zápůjčkou, kterou většinou poskytují nebankovní společnosti. Obvyklá doba splatnosti nepřesahuje 30 dnů. V průměru si lidé nejčastěji půjčují mezi 10-20 tisíci korun. V porovnání s dlouhodobými bankovními úvěry bývá úrok a s tím související RPSN vyšší.
Druhy krátkodobých půjček
Všechny druhy krátkodobých půjček pojí společné rysy:
- splatnost mívají obvykle do 30 dnů,
- získá je téměř každý, kdo má nějaký pravidelný příjem, české občanství (či alespoň trvalé bydliště na zemí ČR) a kdo je starší 18-ti let,
- jejich výše se v průměru pohybuje mezi 10-20 tisíci korun.
Nyní představíme druhy krátkodobých půjček, s kterými se můžete setkat nejčastěji:
Půjčka do výplaty/ půjčka před výplatou – ocení ji ti, kteří měli daný měsíc vyšší výdaje, než očekávali, a zároveň ví, že jim za pár dnů přijde výplata.
Půjčka bez registru – není tak zcela bez registru. Ačkoli i nebankovní společnosti nahlížejí do Centrálního registru dlužníků ČR, bývají k případným záznamům mnohem benevolentnější.
Půjčka bez doložení příjmů – je ušitá na míru těm, kteří sice příjmy mají, avšak nechtějí nebo nemohou je doložit.
Půjčka online – vzhledem k rostoucí popularitě internetu je možné pod půjčku online zařadit prakticky všechny druhy krátkodobých půjček.
Rychlé úvěry – jedná se ve své podstatě o jiný název pro rychlou krátkodobou půjčku.
Půjčka pro podnikatele – živnostníkům může pomoci nastartovat jejich business. Ačkoliv se obvykle jedná o půjčku „pouze“ ve výši několika desítek tisíc (často max. do 60 tisíc), mohou za získaný kapitál například nakoupit zboží, materiál či překlenout období do proplacení vystavených faktur.
Výhody krátkodobých půjček
Poklidným životem někdy dokážou pěkně zatřást nečekané událost- rozbitá pračka či kotel, porouchané auto aj. Co ale dělat, když nemáte peníze nazbyt a už předem víte, že vám v bance nepůjčí? Krátkodobé nebankovní půjčky může v takových chvílích přinést doslova vysvobození.
Na stranu kladů si připište zejména:
+ Rychlost díky komunikaci online či po telefonu
Klient se dozví o úspěšnosti schválení své půjčky prakticky ihned po vyplnění jednoduchého online formuláře. Žádosti vyhodnocuje automatický systém, který pracuje nonstop. Brzy poté se ozve telefonní operátor. Klient může zpravidla čerpat peníze už pár minut po schválení.
+ Nižší administrativní zátěž
Pro schválení většiny půjček obvykle potřebujete pouze mobilní telefon, občanský průkaz a číslo bankovního účtu. Peníze si obvykle můžete také nechat zaslat složenkou domů do druhého dne.
+ Individuálnější a benevolentnější přístup k záznamům v registru dlužníků
Ačkoliv se některé půjčky nazývají „půjčkami bez registru“, úplně bez registru nejsou. Na rozdíl od bank však nebankovní společnosti k případným záznamům přistupují shovívavěji a drobné vroubky většinou nepředstavují překážku.
+ Možnost využít peníze na cokoliv
Krátkodobé půjčky bývají zpravidla neúčelové.
Nevýhody krátkodobých půjček
- Obvykle vyšší RPSN a úroky
Na trhu je velmi široká škála nabídek. Rozhodně se vyplatí věnovat dostatek času jejich vzájemnému porovnávání.
- Riziko nedodržení termínu splatnosti
Pokuty za pozdní splácení u rychlých nebankovních půjček bývají mnohdy poměrně vysoké. Rozhodně není dobré si brát novou půjčku na splacení starší půjčky. Ať se stane cokoliv, vždy komunikujte s věřitelem. Ten bývá při včasné domluvě ochoten pokutu snížit nebo ji zcela odpustit.
- Riziko uvíznutí v dluhové pasti
Týká se těch, kteří si berou jednu půjčku za druhou, aby ji použili na splacení půjčky předchozí. Do problémů se může dostat také ten, kdo od začátku ví, že nebudete moci splácet. Vždy se vyplatí mít plán, jak byste splácení půjčky řešili, pokud by vám na delší dobu vypadl příjem.