Kolik zaplatíte za půjčku

Mnozí lidé, kteří uvažují o půjčce, úvěru či hypotéce, si neumějí spočítat, kolik ve skutečnosti za půjčku zaplatí. Pokud k nim patříte i vy, určitě se seznamte s pojmy úroková sazba, RPSN, poplatky nebo fixace. Jedině s nimi můžete zjistit, kolik zaplatíte poskytovateli půjčky na úrocích a dalších (většinou ne malých) poplatcích. Budete překvapeni tím, že půjčka, která se vám mohla zdát být výhodná, bude najednou drahá, a naopak půjčka, o které jste původně ani neuvažovali, se ukáže pro vás nejvýhodnější.

RPSN nemusíte počítat sami

Nikdy nevolte hned první nabídku, porovnejte vždy více možností a k těm pro vás zajímavým se pak vraťte. RPSN si můžete zkusit vypočítat i sami, ale vzorec pro výpočet je značně složitý. Orientačně vynásobte výši splátek počtem měsíců a přidejte všechny další poplatky. Tím zjistíte, kolik na půjčce přeplatíte. Na internetu existují také nejrůznější kalkulačky, do kterých zadáte požadované údaje a ony vám RPSN spočítají samy.

U hypoték se přesnou částku nedozvíte

Přesnou částku, kterou zaplatíte za dobu splácení, nelze zjistit u hypoték. Výše částky se mění s úrokovou sazbou. Ta je fixovaná pouze na určitý počet let a později se může zvyšovat nebo snižovat. Abyste tedy zjistili přesnou částku, museli byste mít dobu fixace stejně dlouhou jako dobu splácení. Máte-li pocit, že se vám banka snaží sazbu navyšovat, vydejte se vyjednat si výhodnější podmínky nebo přemýšlejte o refinancování.