Pokud také patříte do skupiny lidí, kteří touží mít kontrolu nad vším, pak i prodej bytu nebude žádná výjimka. Pořádně si ale rozmyslete, zda chcete mít kontrolu přímo a zároveň i veškerou odpovědnost, nebo vložíte svůj byt, stejně jako svoji důvěru, do rukou realitního makléře, který se danou lokalitou zabývá.

Výhody a nevýhody

    • jednání bez realitního makléře, vám ušetří čas při jednání. Nemusíte čekat, než se vše vyřídí přes prostředníka. Jak už to tak bývá, vše má své pro, ale také své proti. Můžete sice ušetřit čas při jednání, mnoho ho ale ztratíte při schůzkách, které se budou týkat prohlídky bytu a dalšího jednání. Také za vás makléř zodpoví otázky a časově se přizpůsobí klientovi, když několikrát přesune schůzku nebo vůbec nepřijde.
    • prodávající stanoví částku, za kterou chce svoji nemovitost prodat. Pokud sjednáváte prodej přes makléře, nemusíte smlouvat o ceně, v takovém případě je pevně stanovená. Realitní kanceláře mají databáze potencionálních zájemců, kde jsou napsané parametry jejich žádosti, je-li tedy mezi nimi vhodný kandidát, bude mu byt okamžitě nabídnutý.
    • za vyřízení přepisu bytu, budete platit i s makléřem i bez něj. Při prodeji s realitním makléřem máte jistotu, že budete mít prodejní smlouvu bez chyb a zároveň tak precizní, že nebude možné ji napadnout. Jestli chcete prodávat samostatně, najměte si raději právníka, které veškeré právní služby vyřídí za vás s úředně ověřenou plnou mocí.
    • nejčastější důvod, proč chtějí lidé prodávat nemovitosti samostatně, aniž by se zamysleli nad vším ostatním.Samostatný prodej vám ušetří peníze, které by padly na provizi. Ta se vypočítává z celkové ceny bytu, za kterou ho chcete prodat. Platí čím vyšší cena, tím větší i provize.
    • výsledkem prodeje nemovitosti je získání hotovosti. Samozřejmě ale máte zájem poznat nové majitele. Pokud budete jednat bez realitky, máte příležitost je poznat.

Každý prodej vyžaduje fotografie, které se vkládají do inzerátu. Čím více a zároveň podrobnějších fotografií o bytě máte, tím více zájemců se vám může ozvat. Na fotografiích si dejte záležet, předtím ukliďte vše nepotřebné, aby byt působil příjemným tónem.