Nebankovní půjčka není ostuda

V minulosti si lidé mysleli, že si půjčky berou jen ti, kteří se ocitli v tíživé finanční situaci. To však není pravda. Půjčky jsou způsobem, jak získat peníze na věci, které potřebujete, a nemusí to nutně znamenat, že jste v dluhu nebo že nemáte nic. Nikdo neví, kdy bude potřebovat pomoc, a nebankovní půjčka může být řešením pro každého, kdo se ocitl v nepříjemné situaci a potřebuje peníze rychle.

Co je to půjčka?

Půjčka je dočasné poskytnutí peněžních prostředků úvěrujícím na principu návratnosti úvěrovanému, který je ochoten za tuto půjčku zaplatit určitý úrok. Úroková sazba je částka, kterou úvěrovaný musí zaplatit navíc k půjčené částce, aby si půjčku mohl vzít. Úroková sazba závisí na mnoha faktorech, včetně výše půjčky, délky splatnosti a kreditního skóre žadatele.

Účel nebankovní půjčky není třeba uvádět

Nebankovní půjčka je bezúčelová, což znamená, že nemusíte nikomu sdělovat, na co budete peníze používat. To je velký rozdíl oproti bankovní půjčce, kdy musíte uvést účel půjčky, a to často podrobně popsat. Bezúčelová půjčka vám umožní utratit peníze podle svých potřeb a bez dalších otázek.

Nebankovní půjčka: Vždy čtěte smlouvu!

Potřebujete rychle peníze na nečekaný výdaj? Možná jste uvažovali o půjčce, ale nevíte, zda se vyplatí jít do banky, nebo zkusit nebankovního poskytovatele. Rozdíly jsou tu, ale oba typy půjček mají své výhody i nevýhody. Pokud vás zajímá nebankovní půjčka, určitě byste měli vědět, že se uzavírá vždy se smlouvou.

Úvěrové smlouvy jsou základním dokumentem v případě, že si chcete půjčit peníze od banky nebo nebankovní instituce. Podmínky se mohou lišit v závislosti na tom, zda jste fyzickou nebo právnickou osobou, a jaké jsou výše a délka úvěru. Nicméně platí, že každý, kdo si chce půjčit peníze, musí uzavřít smlouvu.

Je lepší půjčit si v bance, nebo jinde?

Bankovní půjčky mají obvykle vysoké nároky na klienty. Vyřízení a vedení půjčky je administrativně náročné, často je nutné mít u dané banky běžný účet a za vyřízení úvěru často platíte zvláštní poplatky. Na druhou stranu banky mohou poskytnout vyšší částky a delší doby splatnosti. Naopak nebankovní poskytovatelé jsou méně nároční na klienty, i když se musí i zde dodržet zákonem stanovené podmínky. Vyřízení půjčky u nebankovního poskytovatele je rychlejší, peníze klient dostane do několika minut, ale často jsou menší částky a kratší doba splatnosti a úrokové sazby bývají vyšší.

Je tedy nebankovní půjčka ideální volbou pro někoho, kdo potřebuje rychle pokrýt nečekaný výdaj. Typicky ji využívají lidé, kteří mají nějaký ten škraloup ve své úvěrové historii, ale i ti, kteří nechtějí podstupovat náročný proces sjednání půjčky v bance.

Jak rozlišujeme nebankovní půjčku podle účelu?

Nebankovní půjčky se dělí na účelové a neúčelové. Účelové úvěry jsou spojeny s konkrétní potřebou klienta, jako je například koupě automobilu nebo rekonstrukce, a jsou často využívány i podnikateli. Jsou mezi nimi oblíbené i hypoteční úvěry. Na druhé straně neúčelové úvěry, jako je například rychlá nebankovní půjčka, jsou poskytovány prakticky každému, kdo je vyhodnocen jako úvěruschopný. Tyto úvěry mají kratší dobu splatnosti, nejsou vázané na konkrétní účel a peníze jsou vyplaceny na běžný účet. Nicméně neúčelové nebankovní půjčky mají obvykle vyšší úrokovou sazbu než bankovní úvěry.

Pokud se rozhodujete mezi bankovním a nebankovním úvěrem, zvažte své finanční možnosti a potřeby. Bankovní úvěry jsou obvykle poskytovány na větší částky s delší dobou splatnosti, ale mají přísnější podmínky pro schválení. Na druhé straně nebankovní půjčky jsou rychlejší a mají méně náročné podmínky pro schválení, ale mají obvykle vyšší úrokovou sazbu.

Pokud se rozhodnete pro nebankovní půjčku, pamatujte na to, že musíte splňovat několik základních podmínek, jako jsou občanství nebo trvalý pobyt v ČR, věk mezi 18 a 69 lety, doložení potvrzení o příjmu, mít bankovní účet a předložit doklady totožnosti.