Každý vlastník vozidla řeší čas od času ten samý problém. Stávající pneumatiky již nevyhovují parametrům daných zákonem a je načase je vyměnit. Jak si s takovým úkolem nejlépe poradit? Možností je mnoho, avšak ne všechny jsou rozumné a přínosné jak pro naši peněženku, tak pro automobil a jeho bezpečnost. Mnoho odborníků doporučuje pneumatiky nové, avšak mnohé motoristy odrazuje jejich vyšší pořizovací cena. I přesto se ale nové pneumatiky vyplatí a jde o tu nejlepší volbu. Jak je to možné?

1) Kvalita

Kvalita nových pneumatik je bezpředmětná, avšak je potřeba mít na paměti, že musíme vybírat pouze pneumatiky renomovaných světových značek a hlavně, aktuálního data výroby (ne starší než 1 rok. Pro zjištění data výroby slouží číslo DOT vyražené na každé pneumatice, respektive jeho poslední čtyři číslice, které udávají týden a rok výroby. Například číslo 1514 udává 15. týden roku 2014. Pokud narazíte na značkové nové pneumatiky s poloviční cenou než kdekoliv jinde, s nejvyšší pravděpodobností se jedná o doprodej starších pneumatik, které mohou být staré dva, tři roky, ale klidně i 6 let. To rozhodně nedoporučujeme. Nová pneumatika má ideální vlastnosti a funguje prostě a jednoduše tak, jak má. Při náhlém brzdění nebo mokré vozovce může být kvalita a bezpečnost pneumatiky klíčová pro zdraví celé posádky vozu.

2) Životnost

Pořízení kvalitní nové pneumatiky je samozřejmě nutno brát jako investici. Pneumatika může vydržet klidně až čtyři sezóny, záleží samozřejmě na tom, kolik toho ročně najezdíme. Kvalitní pneumatiky nám mohou sloužit opravdu dlouho. Paradoxně v případě levných pneu z druhé ruky utratíme za pár let více peněz, než bychom dali za pneumatiky nové. Pokud koupíme pneumatiky staré tři roky, avšak jinak nejeté, není to ideální především z toho důvodu, že po několika letech užívání budou již pneumatiky příliš staré a ztratí své unikání vlastnosti.

3) Bezpečnost

Pneumatiky jsou velmi důležitým prvkem automobilu. Čím menší vzorek pneumatiky a horší kvalita, tím vyšší riziko případné autonehody, nedobrzdění před překážkou či smyku při nepříznivých povětrnostních podmínkách. Opravdu chcete šetřit na něčem, co může přímo ovlivnit zdraví vaše nebo vaší rodiny? Nejstručnější, avšak nejpodstatnější důvod. Je to na vás.