Jestliže se naskytne příležitost zakoupit si nové vozidlo, jistě tuto možnost neodsoudíte. Pokud jsou však finanční prostředky. Máte-li ale doposud nějaké vozidlo, budete se ho jistě chtít nějak zbavit. Nejlepší varianta přichází vůz prodat. Bazary jsou v současné době plné ojetých vozů, takže jedno navíc se tam jistě ztratí. Promyslete si ale dobře, zda budete vozidlo prodávat přes autobazary nebo raději osobně. Obě varianty mají své pro i proti.

Prodej přes autobazar

Pokud jste si vybrali prodej vozu přes autobazar, pak nemůžete počítat s tím, že za vozidlo dostanete vysokou sumu. Bazary totiž chtějí primárně vydělat, takže vozidlo vykoupí za nízkou cenu, někdy až směšnou, ale jeho následný prodej je za vysoké ceny. Velikou výhodou však bývá, že se nemusíte starat o žádné papírování. Bazary za vás vyřeší prodej a přepis na nového majitele, na vše postačí vaše plná moc, pokud jste vůz v bazaru pouze ponechali do samotného prodeje. Tuto variantu si však promyslete, abyste nemuseli platit povinné ručení. V opačném případě máte veškeré dokumenty vyřízené s bazarem. Na jedné straně tedy stojí pro, že bazar vše vyřeší za vás. Na druhé straně zase stojí mínus, že dostanete nízkou cenu.

Prodej vozu osobně

Jestliže se rozhodnete prodávat samostatně, čekají vás následující nezbytnosti, které musíte splnit.

Vyčištění vozu

Jestliže chcete vůz prodat, myslete na to, že vzhled je velice rozhodující. Každý potencionální kupec uvidí vzhled vozidla jako první na inzerátu, podle toho bude vybírat. Je-li vozidlo na pohled hezké, zvyšuje se tak i jeho hodnota. Začněte interiérem. Vyluxujte sedačky a koberečky a utřete palubku. Samozřejmě si z vozidla také vyndejte všechny osobní věci, popřípadě výbavu, kterou tam novému majitele nechcete nechávat. Při prodeji není povinností předat vůz s lékárničkou, klíček na kola apod. Jestliže máte interiér uklizen, zajeďte vozidlo umýt. Součástí každé myčky je i vosk, takže vaše vozidlo bude krásně zářit, což je ideální čas na pořízení prodejní fotografie.

Inzerát

Kromě fotografií do inzerátu bude také potřebovat vhodný popis vozidla, které prodáváte - tovární značku, rok výroby případně uvedené vozidla do provozu, barvu, počet najetých kilometrů, výkon motoru a výbava. Dále se uvádí, zda má vozidlo nějaké vady. Nakonec inzerátu se uvádí informace o prodávajícím, aby vás kupující měl jak kontaktovat. Pokud v inzerátu používáte přezdívky, občas se to může vymstít. Lidé rádi nakupují od lidí a chtějí vědět, zda budou jednat s mužem nebo ženou.

Kupní smlouva

Jestliže nemáte žádné zkušenosti s prodejem vozu, jistě ani nebudete vědět, jaké náležitosti musí obsahovat kupní smlouva. Stáhnout si ji tak můžete buď na webových stránkách a vyplnit nebo si ji napsat samostatně.

  • Smluvní strany - v úvodu musíte uvést, jaké dvě smluvní strany smlouvu uzavírají. Jako první se uvádí prodávající, což jste vy a kupujícího. Obě strany uvádí celá svá jména, trvalé bydliště, datum narození a číslo občanského průkazu.
  • Předmět kupní smlouvy - do předmětu se uvádí, jakou věc prodáváte. Uvádí se převážně vše, co jste zaznamenali i do inzerátu - tovární značka, model, VIN, rok výroby, počet najetých kilometrů, SPZ, číslo velkého TP (technického průkazu). Ideální je také uvést, že vozidlo, které prodáváte je vašem vlastnictví a prodeji vozidla nic nebrání.
  • Dohodnutá kupní cena - do tohoto bodu uvádíte cenu, na které se smluvní strany shodly. Uvádí se také způsob platby.
  • Ostatní ujednání - do tohoto bodu se uvádí všechny ostatní náležitosti smlouvy. Uvádí se vady, pokud vozidlo nějaké má. Uveďte také způsob, jak a do kdy bude vozidlo přepsáno v evidenci motorových vozidlo. Jestliže tuto změnu nebudete provádět společně, ale pouze kupující, budete muset doložit plnou moc. Uveďte také informaci, že jako kupující po podpisu smlouvu zrušíte povinné ručení.
  • Závěr - do závěru se uvádí, v kolika kopií je kupní smlouva vyhotovena. Zároveň také datum a místo podpisu a samotné podpisy zúčastněných stran.