Pro koho je nebankovní půjčka bez doložení příjmů vhodná?

Tato půjčka je vhodná pro všechny, kteří své příjmy nemohou nebo zkrátka jen nechtějí dokládat.

Má nebankovní společnost licenci ČNB?

Platí, že stejně jako u bankovních společností, tak i u těch nebankovních musí mít společnost platnou licenci od ČNB (České národní banky). U nebankovních společností se pak jedná o licenci na poskytování spotřebitelských úvěrů. Celkem na českém trhu působí okolo 80 takových společností, přičemž jednou z nich je ta naše.

Pravidla pro půjčování by měla být podobná jako u banky

Obecně je známo, že nebankovní společnosti mají nižší nároky na bonitu a půjčují i klientům, které banka předtím odmítla. Do určité míry je to pravda. V některých ohledech však musí i nebankovní společnost splňovat podobná pravidla, jaká dodržuje banka. Od 1. října 2018 totiž Česká národní banka zpřísnila podmínky pro poskytování úvěrů.

Stejně jako banka, i nebankovní společnost vás má povinnost prověřit v registrech dlužníků. Pakliže vám nebankovní společnost chce nabídnout půjčku s názvem “půjčka bez registru” nebo “půjčka bez ověření v registru” nebo “půjčka bez Solusu”, neznamená to, že by do registrů vůbec nenahlížela. Název této nebankovní půjčky je odvozený od toho, že jsou záznamy v registru posuzované individuálně. Takže i když nějaký ten vroubek v registrech máte, stále máte šanci půjčku bez doložení příjmů získat.

Nahlížení do registrů před poskytnutím půjčky je třeba brát ve své podstatě pozitivně, protože jste díky tomu chráněni, že bude ve vašich silách půjčku splatit.

KDY ZPOZORNĚT: Čas zpozornět nastává v okamžiku, kdy poskytovatel půjčky skutečně do registru nenahlíží.

Pozor na skryté poplatky a příliš vysoké úroky

Kolik vás půjčka “bude skutečně stát” nejlépe prozradí ukazatel RPSN. Ten vyjadřuje roční procentní sazbu nákladů a udává celkové náklady na vaši půjčku, včetně veškerých poplatků a úroků. Vypočítává se jako roční procento z celkové výše úvěru. Kromě RPSN se zajímejte také o délku splácení půjčky bez doložení příjmů.

Je ručení pro půjčku bez doložení příjmů přiměřené? Půjčka bez doložení příjmů bývá nejčastěji poskytnuta v nižších částkách. Většina klientů si ji bere ve výši 10-20 000 Kč. Pakliže po vás poskytovatel online nebankovní půjčky bez doložení příjmů vyžaduje nepřiměřeně velkou zástavu, vemte nohy na ramena. Nikdy byste neměli souhlasit například se zástavou vaší nemovitosti nebo movitého majetku, který má mnohem větší hodnotu než půjčená částka.

Co si zkontrolovat před podpisem smlouvy na půjčku bez doložení příjmů

  1. Má nebankovní společnost licenci od ČNB?
  2. Jak vysoké je RPSN? Ve smlouvě byste měli nalézt jednoznačně uvedenou částku.
  3. Je smlouva srozumitelně postavená? Neobsahuje něco, čemu nerozumíte?
  4. Co se stane při pozdním splacení? Jak velká pokuta vás čeká, pokud se se splátkou zpozdíte?
  5. Smlouva o jednorázové půjčce by neměla obsahovat revolving, tedy automatické obnovování.
  6. Nevyžaduje po vás nebankovní společnost nepřiměřenou záruku?